top of page

Nemusíš jíst zdravě, aby se hublo nebo nabíraly svaly. Role kalorického deficitu nebo nadbytku

Stravování hraje důležitou roli při dosahování cílů, jako je hubnutí nebo náběr svalové hmoty. Ale může se stát, že nemáte vždycky možnost jíst zcela zdravě. V tomto článku se podíváme na fakt, že nejde jen o kvalitu potravy, ale také o kalorický deficit nebo nadbytek, který hraje klíčovou roli při dosahování těchto cílů.

  1. Základy energetické bilance: Hubnutí a nárůst svalové hmoty jsou založeny na energetické bilanci - rozdílu mezi kaloriemi, které přijmete a spálíte. Pokud se udržujete v kalorickém deficitu, spálíte více kalorií, než přijmete, což vede k hubnutí. Naopak, pokud se udržujete v kalorickém nadbytku, přijmete více kalorií, než spálíte, což vede k nárůstu svalové hmoty.

  2. Role makronutrientů: Zdravé jídlo obsahuje většinou vyvážený poměr makronutrientů, jako jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Nicméně, pokud jde o dosažení konkrétních cílů, může být klíčovým faktorem kalorická hodnota jídla, spíše než jeho konkrétní složení. V případě hubnutí může být snížení celkového energetického příjmu důležitější než samotné složení potravy.

  3. Flexibilita stravování: Důležité je pochopit, že není nutné se příliš omezovat na specifických potravinách nebo dietách, pokud chcete dosáhnout svých cílů. Flexibilita stravování umožňuje začlenit do jídelníčku i potraviny, které si oblíbíte a které vám dodávají potěšení. Klíčové je stále udržovat energetickou bilanci v souladu s cílem, na kterém pracujete.

  4. Důležitost výživy: I když kalorický deficit nebo nadbytek jsou základními faktory při dosahování výsledků, je důležité nezapomínat na výživovou hodnotu potravin. Vyvážená strava s dostatečným množstvím vitamínů, minerálů a vlákniny je pro udržení zdraví nezbytná. I když se momentálně nesoustředíte na zdravou stravu, je dobré pamatovat na dlouhodobý vliv stravy na zdraví.

Závěr: I když je důležité dbát na vyváženou a zdravou stravu, není to jediný klíč k dosažení cílů hubnutí nebo nárůstu svalové hmoty. Hlavní roli hraje kalorický deficit nebo nadbytek, který ovlivňuje energetickou bilanci. Flexibilita ve stravování a zaměření na celkovou kalorickou hodnotu potravy může přinést pozitivní výsledky. Přesto nezapomínejte na výživovou hodnotu potravin a dlouhodobý vliv stravy na zdraví.


Marcel.


#zdravi #jidlo #vyvazenastrava #fitness #workout #food #motivace #kalorickydeficit

bottom of page